ürü

ÇELİK HASIRLAR

Tanım : Çelik hasır, S220 çeliğinin soğuk çekme yöntemi ile çekilip nervürlendikten ve sonra kaynakla kafes şeklinde üretilmesiyle meydana gelen, demir beton (betonarme) inşaatların yüksek mukavemetli ana unsurlarından birisidir. Çelik Hasırlar, döşemelerin çalışma şekillerine göre başlıca 2 tip olarak imal edilir,

1. Tek istikamette çalışan yapı elamanları için R tipi hasırlar,

2. Çift istikamette çalışan yapı elamanları için Q tipi hasırlar.

Kullanıldığı Yerler : Yapı malzemesi olarak çelik hasır, özellikle döşemelerde, perdelerde, istinat duvarlarında, temellerde, saha betonlarında, beton yollarda, tünel ve galerilerde, kanal ve kanaletlerde kullanılır. Ancak, bunların dışında bahçe çiti, korkuluk ve asma tavanlar için de kullanılan çeşitleri mevcuttur. Arzu edildiği takdirde sıcak daldırma galvanizli ve polyester boyalı (kaplamalı) olarak ta temin edilebilir.

Avantajları : Çelik Hasırın akma dayanımı S220 çeliğinin 2,27 katı, S420 çeliğinin 1,19 katıdır. Diğer bir ifade ile çelik hasır kullandığımız zaman diğer çeliklere göre %10’dan başlayan ağırlık tasarrufu, %25’lere varan zaman ve parasal tasarruf sağlamak mümkündür.

 

 

ÇELİK HASIR
Minimum akma sınırı 500 N / mm²
Minimum çekme mukavemeti 550 N / mm²
Minimum kopma uzaması %8 , %5 (TS 4559)
Düğüm noktalarında kesme S = 0.30 x AS x f 0.2